Τετάρτη 25 Ιουνίου 2014

Μεγάλες στιγμές ζήσαμε όλοι οι Έλληνες χθές αργά τα μεσάνυχτα!Η Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου,για πρώτη φορά στην ιστορία της, στις καλύτερες 16 ομάδες του Παγκοσμίου Κυπέλλου.Πώς και να μην είναι,με μια καταπληκτική εμφάνιση και στα δυο ημίχρονα,κατάφεραν παρά τις ατυχίες (δυο τραυματισμοί και αναγκαστικές αλλαγές από το πρώτο ημίχρονο) να νικήσουν 2-1 της Ακτής Ελεφαντοστού και να προκριθούν στην επόμενη φάση.Στο 42' ο Σάμαρης που είχε μπεί αλλαγή σημείωσε το 1-0,ισοφάρισε η Ακτή σε 1-1 και στις καθυστερήσεις του αγώνα η Εθνική μας κερδίζει πέναλντυ με το Σαμαρά,το εκτελεί ο ίδιος και 2-1,η Ελλάδα στους 16 και όλοι οι Έλληνες στον έβδομο ουρανό.Ολόκληρη η χώρα χθές πήρε φωτιά καθώς όλοι βγήκαμε στους δρόμους να πανηγυρίσουμε τη πρόκριση της Εθνικής μας.Στιγμές 2004 ζήσαμε χθές και στο Γύθειο όπου αρκετοί ήταν αυτοί που βγήκαν στη κεντρική πλατεία της πόλης να πανηγυρίσουν και να κάνουν το γύρο του θριάμβου σε όλη τη πόλη,10 χρόνια άλλωστε μετά τους πανηγυρισμούς για τη νίκη πρόκριση επί της Γαλλίας στο Euro 2004.Κι άλλη σύμπτωση;Η Εθνική μας στη φάση των ομίλων είχε μια ήττα,μια ισοπαλία,μια νίκη,όπως το 2004 δηλαδή. Τυχαίο κι αυτό;;Θα φανεί τη Κυριακή 29 Ιουνίου όπου στις 23:00 ώρα Ελλάδος η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει τη Κόστα Ρίκα.Πολλά συγχαρητήρια στους παίχτες και το προπονητικό επιτελείο της Εθνικής μας ομάδας,μας κάνατε υπερήφανους.Όλοι μια γροθιά για να γράψουμε μια νέα χρυσή σελίδα στην ιστορία μας!!!